Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 maja 2020

Siły pływowe


Ten artykuł dotyczy sił pływowych wywołanych przez czarną dziurę w ciemnej materii wszechświata. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa w Wikipedii.

Każda czarna dziura jest zanurzona w ciemnej materii Wszechświata. Nowa hipoteza zakłada, że czarna dziura o masie gwiazdowej tworzy w swoim sąsiedztwie siły pływowe w ciemnej materii powodujące zmianę jej gęstości i przemieniające ciemną materię w materię zwykłą, która wyświeca się w postaci dysku akrecyjnego. Na czarną dziurę opada materia zwykła powstała z ciemnej materii Wszechświata. Po przekroczeniu horyzontu zdarzeń ulega kolapsowi i staje się ciemną materią czarnej dziury, która jest nieporównywalnie gęstsza od ciemnej materii w Wszechświecie.

Super masywne czarne dziury znajdujące się w centrach galaktyk, oprócz dysku akrecyjnego  tworzą halo galaktyki które charakteryzuje się m.in. tym że obraca się wraz z  centralną czarną dziurą galaktyki. W halo galaktyki  powstają rejony różnic gęstości ciemnej materii, a w nich rejony gwiazdotwórcze będące ciemną materią przemieniającą się w materię. Gwiazdy w galaktykach powstają w rejonach gwiazdotwórczych,  z materii utworzonej z ciemnej materii,  a nie z materii nie wiadomo jak tam zebranej. 

Należy przypomnieć że wszechświaty/czarne dziury są wypełnione ciemną materią w dużej koncentracji. Nie jest tak, że w jednych obszarach jest ciemnej materii więcej,  w innych mniej, a w jeszcze innych  nie ma jej w ogóle.


 Strona główna Na początku Odpychanie kosmiczne Super wszechświat
 Ekspansja Ewolucja wszechświata Promieniowanie tłaHiper wszechświat 
 Czarna dziura Ciemna materia Promień grawitacyjny Siły pływowe
 Obiekty odległe Wielki Wybuch Poczerwienienie grawitacyjne  Życie gwiazd